GLAMUR ir ES 7. ietvarprogrammas projekts. Projekta kopējais mērķis ir paplašināt zinātnisku argumentu bāzi par pārtikas sagādes ķēžu prakšu dažādajām ietekmēm un meklēt veidus, kā ar pārdomātu politiku un privātu tirgus instrumentu motivēšanu var veicināt pārtikas sagādes ķēžu ilgtspēju.
Šo centrālo mērķi papildina seši precīzāk fokusēti uzdevumi:
- Analizējot, kā pārtikas sagādes sekas ir komunicētas dažādās sabiedrības sfērās, izstrādāt un pārbaudīt snieguma kritēriju matricu, kuru būtu iespējams izmantot, lai novērtētu un salīdzinātu dažādos ģeogrāfiskos līmeņos funcionējošas pārtikas sagādes ķēdes.
- Izveidot kvantificējamu indikatoru datu bāzi, kas aptvertu 20 gadījumus un būtu vērsta uz izpratnes veidošanu par ietekmēm, kas veidojas dažādās pārtikas sagādes ķēdēs.
- Papildināt zināšanas par metodoloģiskām problēmām un kompromisiem, kas veidojas, mērot un salīdzinot pārtikas sagādes ķēžu ietekmes viena sektora ietvaros un starp sektoriem.
- Izmantojot līdzdalības metodes un multi-kritēriju dažādu pārtikas sagādes ķēžu analīzei, novērtēt, kā pārtikas sagādes ķēžu efektivitāti interpretē dažādus nacionālos kontekstus pārstāvoši iesaistītie aģenti.
- Novērtēt reālo un potenciālo lomu, kāda pārtikas sagādes funkcionēšanā ir publiskajām un privātajām politikas iniciatīvām, un, balstoties uz šo novērtējumu, izstrādāt politikas ieteikumus.
- Izstrādāt rīku, kas ļautu pārveidot zinātniskos pētījuma secinājumus par lēmumu pieņemšanas instrumentu lokālajiem politiskajiem spēlētājiem, publiskajiem patērētājiem, ražotājiem, pilsoņiem, zinātniekiem, politikas veidotājiem, pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem.
BSC ir līdzdarbojies vairākās pētījuma darba pakās:
Multi-kritēriju matricas izstrāde
Nozīmīgākais zinātniskais rezultāts no 2. darba pakas ir multi-kritēriju matrica. Matrica apkopo centrālās tēmas, kuras ir nepieciešams uzlūkot, lai novērtētu pārtikas sagādes ķēžu efektivitāti 12 pētījumā iesaistītajās valstīs. Matrica ir balstīta uz šo valstu ar pārtiku saistīto publisko diskusiju analīzi. Šī analīze pārtikas interpretācijas nozīmi un dažādību starp valstīm, kurās GLAMUR pētnieki veica analīzi. Nacionālie ziņojumi var tikt lejuplādēti šeit: pdf (12299 kb)
Salīdzinošs sagādes ķēžu novērtējums
Latvijā tika novērtēta globālo un lokālo savvaļas melleņu sagādes ķēžu efektivitāte. Veiktajā pētījumā ir analizēts savvaļas melleņu sektors Latvijā, tā ekonomiskais nozīmīgums, kulturālie aspekti un transformācijas, ko tas ir piedzīvotjis. Pētījums parāda pievienotās vērtības veidošanos melleņu sektorā, demonstrē sektora globālo un lokālo sagādes ķēžu struktūru, organizāciju un ietvertos aģentus. Nacionālā līmeņa ziņojums var tikt lejuplādēts šeit: pdf (1946 kb)
Sintēzes salīdzinājums
BSC pētnieki salīdzinoši novērtēja savvaļas melleņu sagādes ķēžu Latvijā un kultivēto aveņu aprites ķēžu Serbijā efektivitāti. Secinājumi no šī salīdzinošā novērtējuma tika vēlāk iestrādāti plašākā tematiskā sintēzes ziņojumā. Tematiskie sintēzes ziņojumi (deliverable 4.1) tika balstīti uz sekojošiem jautājumiem:
- Kas ir efektivitāte analizēto lokālo un globālo ķēžu gadījumā?
- Kādas ir nozīmīgākas efetivitātes dimensijas katrā no salīdzinātajiem gadījumiem un kādas ir šo dimensiju attiecības (dilemmas, kompromisi, korelācijas)?
- Kādas caurviju tēmas un izrietoši tematiski jautājumi un prioritātes izriet, kurām būtu nepieciešams pievērst uzmanību nākotnes pētījumos?
Gala sintēzes salīdzinošais ziņojums var tikt lejuplādēts šeit: pdf (518 kb)
Lai iegūtu vairāk informācijas par projektu un pētījuma rezultātiem, apmeklējiet GLAMUR mājas lapu: http://glamur.eu/