Zinātniskais institūts Baltic Studies Centre (BSC) aicina pieteikties pēcdoktorantūras pētnieka (vai ekvivalentai) pozīcijai projektā ENGAGE, kas ir jauns starptautisks pētniecības projekts, kura mērķis ir uzlabot barības vielu pārvaldību un upju baseinu apsaimniekošanu Eiropā.
Pārskats par BSC pirmā starptautiskā mēroga vadītā projekta CIRCLE (“Sadarbības veicināšana ilgtspējīgai bioresursu starpnozaru apritei lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā”) rezultātiem.
Zinātniskā asistente Džesika Girardi stāsta par savu pieredzi Forum Synergies praksē Sicīlijas lauku kopienā Porto di Terra Itālijā, kur viņa iepazina vietējās uz ilgtspējību un kopienu vērstās dzīvesveida prakses.
2024. gada 1. novembrī BSC vadošais pētnieks Tālis Tisenkopfs uzstājās konferencē "Latvijas reģionu pārticība un ilgtermiņa attīstība", lai dalītos pieredzē par studentu iesaisti IN-HABIT projektā.
Pārskats par līdz šim paveikto un nāktones plāniem projekta IN-HABIT ietvaros. Sociālantropologi Ilze Mileiko un Miks Brasliņš reflektē par tirgū novērotajām pārmaiņām.
Zinātniskā asistente Ilze Mileiko dalās iespaidos par etnogrāfisko ekspedīciju “Dzīve pie jūras”, kur pētnieces Guntras Aistaras vadībā līdzās ar citiem interesentiem izzināja Ziemeļkurzemes piejūras dzīvi un tradīcijas, kas saistītas ar zvejniecību, lauksaimniecību un kulināro mantojumu.
Šajā ierakstā BSC vadošā pētniece Anda Ādamsone-Fiskoviča dalās savās personiskajās pārdomās un pieredzē, piedaloties apputeksnētāju monitoringa lauka darba izbraukumos.
Maja Raemakersa, stažiere no Vāgeningenas Universitātes Nīderlandē, dalās pārdomās par apputeksnētāju pētniecību Latvijā projekta "RestPoll" ietvaros.
Maija beigās Baltic Studies Centre piedalījās projekta PLUS Change pirmajā ģenerālajā asamblejā Briselē. Vadošā pētniece Elīna Dāce dalās pārdomās par pasākuma nozīmi pētniecības sadarbības veicināšanā un koprades sesiju, ko vadīja par ilgtspējīgu zemes izmantošanu.
18. jūnijā vadošā pētniece Elīna Dace līdzās ar 22 uzņēmumu, valsts iestāžu un pētniecības organizāciju pārstāvjiem parakstīja sadarbības memorandu par jaunas biorafinēšanas ekosistēmas izveidi Latvijā. Šis notikums ir nozīmīgs solis ceļā uz ilgtspējīgas bioekonomikas attīstību.
Šī gada 24. aprīlī Baltic Studies Centre zinātniskā asistente Ilze Mileiko un vadošais pētnieks Miķelis Grīviņš piedalījās projekta COCOREADO noslēguma konferencē “Ilgtspējīgas nākotnes veidošana kopā”, lai kopā ar projekta partneriem, vēstniekiem un citiem konferences dalībniekiem dalītos ar projekta rezultātiem.
Tuvojoties četru gadu projekta SYSTEMIC noslēgumam šī gada 30. jūnijā, partneri sniedz pārskatu par rezultātiem un paredzamo ietekmi.
Aicinām reģistēties un piedalīties starptautiskā tiešsaistes konferencē 10. aprīlī, kurā savās atziņās dalīsies dažādu profesionālo un akadēmisko jomu eksperti no Baltijas un Ziemeļvalstu reģiona, kā arī Ukrainas.
Baltic Studies Centre uzsāk dalību jaunā Eiropas Savienības pārnozaru projektā, kas vērsts uz apputeksnētāju dzīvotņu līdzdarbīgu atjaunošanu Eiropā.
Šī gada 16.-18. novembrī Ungārijā notika Agroekoloģijas forums ar virstēmu "Sociālo kustību saplūsme virzībā uz noturīgām pārtikas sistēmām", kas pulcināja vairāk nekā 300 dalībnieku no visas Eiropas.
Zinātniskais institūts "Baltic Studies Centre" izsludina konkursus uz vakantajām administratīvā un akadēmiskā personāla amatu vietām.
No 2023. gada 1. septembra līdz 31. oktobrim granta saņēmēji ESF projektā “LU doktorantūras kapacitātes stiprināšana jaunā doktorantūras modeļa ietvarā” turpināja darbu pie promocijas darbu izstrādes un to aizstāvēšanas.
Īsi pirms sava promocijas darba aizstāvēšanas BSC zinātniskā asistente Oksana Žabko LU tīmekļvietnes rubrikā “Viens no 0,5 %" dalās ar savu pieredzi doktorantūras studijās.
Šajā gadā BSC komandu ir papildinājušas divas pētnieces – Dr.geogr. Maija Ušča un Dr.sc.ing. Elīna Dāce.
Granta saņēmēji Eiropas Sociālā fonda atbalstītā projektā “LU doktorantūras kapacitātes stiprināšana jaunā doktorantūras modeļa ietvarā” (Nr. 8.2.2.0/20/I/006) turpina darbu pie promocijas darbu un zinātnisko publikāciju izstrādes.
2023. gada 13. septembrī aicinām uz Dārzkopības institūta organizēto semināru / lauka dienu Pūrē, kurā tiks prezentēti arī GreenHort projekta ietvaros BSC veiktās izpētes rezultāti.
Domājot par nerimstoši aktuālo tēmu par efektīviem zināšanu nodošanas veidiem lauksaimniekiem, iedvesmu var smelties arī dažādos agrāko laiku radošos risinājumos.
Starp BSC vērtībām nozīmīga ir darba un ārpusdarba dzīves balansa nodrošināšana darbiniekiem. Viena no šādām iespējām ir dalība amatierkoros un attiecīgi arī Dziesmusvētkos.
BSC zinātniskā asistente Oksana Žabko, kas iesaistīta Latvijas Universitātes īstenotā un Eiropas Sociālā fonda atbalstītā projektā “LU doktorantūras kapacitātes stiprināšana jaunā doktorantūras modeļa ietvarā”, turpina darbu pie promocijas procesa.
Projekts meklē brīvprātīgus jauniešus Rīgā, kurus interesē projekta tēmas – pārtika, labklājība, iekļautība, veselība, pilsētvides attīstība – un kuri ir gatavi par tām vēstīt publiski sociālos medijos.
BSC aicina darbā doktorantūras studentu vai zinātņu doktoru darbam ES Pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis Eiropa" projektā "Ceļi uz godīgu, iekļaujošu un inovatīvu datu ekonomiku ilgtspējīgām pārtikas sistēmām" (Data4Food2030).
BSC aicina darbā doktorantūras studentu vai zinātņu doktoru darbam ES Pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis Eiropa" projektā "Digitālās ekosistēmas lauksaimniecības digitalizācijas koplabuma sekmēšanai" (CODECS).
BSC uzsāk jaunu Apvārsnis Eiropa projektu digitalizācijas jomā - Data4Food2030: “Pathways towards a fair, inclusive and innovative Data Economy for Sustainable Food Systems” (“Ceļi uz godīgu, iekļaujošu un inovatīvu datu ekonomiku ilgtspējīgām pārtikas sistēmām”). Projekta pirmā sanāksme notika Lisabonā 2022. gada 29. septembrī.
Latvijas Universitāte (LU) izsludina Doktorantu un zinātniskā grāda pretendentu septīto grantu konkursu ar mērķi nodrošināt atalgojumu Latvijas Universitātes doktora studiju programmu doktorantiem un zinātniskā grāda pretendentiem zinātniski pētnieciskā darba veikšanai Latvijas Universitātē vai sadarbības partnera organizācijā.
BSC izsludina konkursu uz projektu administratīvā vadītāja amata vietu.
BSC izsludina konkursu uz piecām akadēmiskā personāla amatu vietām.
Latvijas Universitāte (LU) izsludina Doktorantu un zinātniskā grāda pretendentu sesto grantu konkursu ar mērķi nodrošināt atalgojumu Latvijas Universitātes doktora studiju programmu doktorantiem un zinātniskā grāda pretendentiem zinātniski pētnieciskā darba veikšanai Latvijas Universitātē vai sadarbības partnera organizācijā.
Pieejams pārskats par BSC un LU rīkotajā publiskajā diskusijā “Labklājība, satiksmes drošība un privātums pilsētā” apspriestajiem jautājumiem.
Šī gada 13. jūnijā plkst. 18.00-19.30 Āgenskalna tirgus Siltumnīcā notiks BSC un LU pētnieku vadīta publiska diskusija par satiksmes kultūru un digitālajiem satiksmes uzraudzības rīkiem pilsētvidē.
Maija sākumā atjaunotajā Āgenskalna tirgū Rīgā aizvadīta projekta In-Habit sanāksme.
BSC ir publicējis digitālu rokasgrāmatu “Sadarbība viedai un ilgtspējīgai teritoriālai attīstībai: attīstības virzieni un piemēri ilgtspējīgās pārtikas sistēmās, digitālos risinājumos un lauku-pilsētu mijattiecībās”.
Sarunās un rakstu darbos par lauku attīstību sastopami vārdu savienojumi, kā, piemēram, kopienu iniciatīvas, sabiedrības virzīta vietējā attīstība. Ko tas nozīmē, kādam mērķim tas domāts, kādus izaicinājumus un iespējas ietver?
Baltic Studies Centre īstenotais projekts “Lietotājorientētu zināšanu un inovācijas partnerību aktivizēšana viedai un ilgtspējīgai teritoriālai attīstībai (EKIP)” noslēdzās ar projekta pētnieku diskusiju par sadarbības lomu teritoriālajā attīstībā.
BSC sadarbībā ar Banku augstskolu un Latvijas Universitātes socioloģijas maģistra programmu aicina maģistrantūras un doktorantūras studentus uz tiešsaistes rudens skolu-hakatonu «Sadarbība viedai un ilgtspējīgai teritoriālai attīstībai».
2021. gada 14. septembrī ES projekts COCOREADO sāk veidot Eiropas vēstnieku tīklu. Projekta nolūks ir izraudzīties 40 cilvēkus, kurus aizrauj pārtikas un lauksaimniecības jautājumi un kuri popularizētu projekta mērķi līdzsvarot varas pozīcijas pārtikas sagādes ķēdēs un atjaunot saiknes starp Eiropas lauksaimniekiem un patērētājiem. 40 izvēlētie cilvēki - vēstnieki - piedalīsies projekta apmācībās, kas stiprinās viņu spējas veicināt ilgtspējīgas pārmaiņas pārtikas sistēmās.
6. septembrī plkst. 14.00-16.00 aicinām uz lauka dienu-semināru par jauktajiem stādījumiem dārzeņkopībā un lauksaimnieku līdzdalību pētījumos, kas notiks SIA “LM Product”, “Puteņi”, Kaibala, Lielvārdes novadā. Reģistrācija: https://ej.uz/dube
Kādā veidā notiek dažādu grupu sadarbība jaunu, ilgtspējīgu risinājumu īstenošanā? Kādas ir iesaistīto dalībnieku lomas un sadarbības formas? Kāda ir šīs sadarbības ietekme uz plašāku reģionu? Šī raksta ietvaros apskatīti atsevišķi teorētiskie un praktiskie secinājumi par kopienas nozīmi inovāciju attīstībā.
Baltic Studies Centre, Kalnciema Kvartāls un Rīgas plānošanas reģions aicina uz diskusijām par tēmām "Pārtikas e-komercija" un "Atkritumi kā resursi" 19. un 26. augustā plkst. 13:00-14:30 tiešsaistē un klātienē Āgenskalna tirgū.
Publiski pieejams 2021. gada 11. jūnijā notikušās BSC organizētās starpdisciplinārās konferences "Latvija ceļā uz ilgtspējīgu pārtikas ražošanu un patēriņu" referātu tēžu krājums latviešu un angļu valodās.
14. jūlijā Baltic Studies Centre parakstīja memorandu ar Banku Augstskolu par sadarbību pētniecībā un zināšanu un tehnoloģiju pārnesē.
Pārtikas sistēmām ir jāspēj mainīties – uz to skaidri norāda gan pētījumi, gan Eiropas un Latvijas politiskie mērķi, gan arī nevalstisko grupu aktivitātes. Vienlaikus ir skaidrs, ka esošā sistēma ir cieši iesakņota ikdienas praksēs, to uzturošu organizāciju tīklā un arī cilvēku zināšanās – tā ir inerta, un jebkādu izmaiņu ieviešana tajās ir izaicinājums. Šis raksts piedāvā diskusiju par patērētāju uzvedības veicinātām pārmaiņām, aplūkojot trīs pārtikas sagādē svarīgu aspektu – produkta cenas, veselības un vides – potenciālu mainīt pārtikas sistēmas.
Zinātniskais institūts Baltic Studies Centre aicina uz tiešsaistes starpdisciplināru zinātnisku konferenci “Latvija ceļā uz ilgtspējīgu pārtikas ražošanu un patēriņu”, kas notiks gada 11. jūnijā plkst. 9.30-16.15, ZOOM platformā.
Apkopoti un publiski pieejami BSC īstenotajā LZP projektā “Sociālās inovācijas pārtikas apgādē: ceļi uz ilgtspējīgu pārtikas ražošanu un patēriņu” (SINFO) veiktās Latvijas pārtikas uzņēmumu aptaujas rezultāti, kas vērsti uz Latvijas pārtikas sektora uzņēmumu pieredzes novērtējumu, ieviešot ilgtspējīgas inovācijas.
Zinātnieku sociālā funkcija ir līdzdarboties labākas sabiedrības veidošanā. Jaunu zināšanu radīšanai ir sabiedriska jēga, ja tās palīdz sniegt skaidrojumus, atskārst un izprast jaunas kopsakarības, pieņemt labākus lēmumus ārpus zinātnieku kopienas gan kā sabiedrībā kopumā, gan dažādās sociālajās grupās. Tādēļ bez jaunu zināšanu radīšanas būtisks zinātnieku uzdevums ir savu radīto zināšanu nodošana pārējām sabiedrības grupām.
2020. gada nogalē BSC īstenotā projekta SINFO ietvaros sadarbībā ar RSU tika sagatavots apskats par Latvijā veiktajiem pētījumiem par iedzīvotāju ēšanas paradumiem un to iespējamo saikni ar neinfekcijas slimībām.
Šī gada februārī tiek uzsākts jauns starptautisks pētniecības projekts par policijas darbā izmantoto digitālo risinājumu sociālajiem, ētiskajiem un tiesiskajiem izaicinājumiem un riskiem.
Apkopotas BSC īstenotajā LZP projektā “Sociālās inovācijas pārtikas apgādē: ceļi uz ilgtspējīgu pārtikas ražošanu un patēriņu” (SINFO) veikto Latvijas iedzīvotāju fokusgrupu diskusiju galvenās atziņas.
Vadošais Latvijas sociālo zinātņu institūts Eiropas pētniecisko un sadarbības projektu īstenošanā Baltic Studies Centre (BSC) piedāvā zinātniskā asistenta darba vietas motivētiem studentiem, kuri vēlas iegūt darba pieredzi un iemaņas nacionāla līmeņa zinātniska projekta īstenošanā pieredzējušu pētnieku komandā.
TRUSt pētījuma ietvaros ir izmantota virkne metožu – ir ievākti kvantitatīvi dati, pārskatīti sekundārie dati, vākti kvalitatīvi dati, veikti novērojumi, veikta sistemātiska publikāciju analīze. Tas ir ļāvis nonākt pie virknes dažādu metodoloģisku atziņu, kā labāk pētīt savvaļas problēmas un ar kādām problēmām nākas saskarties, analizējot šos produktus. Šis komentārs ir tapis, balstoties uz pētnieciskajām piezīmēm, kas TRUSt gaitā ir veiktas.
Īss ieskats tajā, kā Covid-19 pandēmijas dēļ izsludinātā ārkārtas stāvokļa laikā tapušajās sabiedriskajās iniciatīvās izpaužas dažādas ar pārtikas sagādi saistītas attiecības un to nozīmes.
Vai jelkad esi domājis, vai Tu varētu pelnīt no savvaļas produktiem? Atbildi uz šiem diviem jautājumiem un atradīsi sev piemērotāko veido, kā to darīt.
“Meža nekoksnes produktu inovācijas – lauku attīstības un ilgtspējas veicināšanas virziens” (TRUSt) ir pabeidzis 10. ceturksni.
Apkopoti un publiski pieejami BSC īstenotajā LZP projektā “Sociālās inovācijas pārtikas apgādē: ceļi uz ilgtspējīgu pārtikas ražošanu un patēriņu” (SINFO) veiktās Latvijas iedzīvotāju reprezentatīvas aptaujas rezultāti, kuras mērķis bija noskaidrot iedzīvotāju ēšanas paradumus un attieksmes pret dažādiem ar uzturu saistītiem jautājumiem.
Cik ilgtspējīgas ir mūsu pārtikas sistēmas? Covid-19 pandēmijas raisītie izaicinājumi pārtikas sistēmā vedina izvērtēt līdzšinējās prakses un stiprināt vietējās pārtikas sistēmas un mazo saimniecību lomu pārtikas nodrošinājumā. Lasiet žurnāla IR interneta vietnē 17.04.2020 publicēto BSC pētnieces Sandras Šūmanes viedokļa rakstu.
BSC veikta Latvijas drukāto un digitālo mediju analīze parāda veselīga uztura izpratnes neviennozīmīgo un daudzšķautņaino nozīmi sabiedrībā.
TRUSt devītais trīsmēnešu posms iezīmējas ar lēnu pētījuma rezultātu iezīmēšanos, turpinājumu lauka darbā, publicēšanos un publisko komunikāciju. Par katru no šīm lietām ir jārunā nedaudz sīkāk.
TRUSt pēcdoktorantūras projekts virzās uz priekšu, un šajā pēdējā ceturksnī ir nozīmīgi pavirzīti uz priekšu ar publicēšanos saistītie izaicinājumi. Šis ceturksnis ir pavadīts, nozīmīgi virzot uz priekšu publikācijas.
ŠĪ gada 11. oktobrī pārstāvēju BSC īstenoto projektu SINFO (“Sociālās inovācijas pārtikas apgādē: ceļi uz ilgtspējīgu pārtikas ražošanu un patēriņu”) Romas Amerikāņu Universitātes rīkotajā konferencē „Ilgtspējīgas pārtikas sistēmas <> Ilgtspējīgas diētas”.
Tāļa Tisenkopfa uzrunas "Baltic Studies Centre pieredze ES pētnieciskajos projektos" Izglītības un zinātnes ministrijas rīkotajā konferencē "Towards Horizon Europe Implementation in Latvia" Rīgā, 2019. gada 7.-8. novembrī video ieraksts pieejams šeit.
Latvijas pārtikas patērētāju uzvedība ir visnotaļ piedodoša. Vismaz tā var secināt no nesen Latvijas Avīzē publicēta raksta par salmonellas skandālu ietekmi uz uzņēmumiem, kuri tos ir izraisījuši. Uzņēmumi, kuru pārkāpumu rezultātā cilvēki ir saindējušies, daudzos gadījumos turpina strādāt tā, it kā nekas nebūtu noticis. Mediji analizē, cilvēki pašausminās, un pēc tam viss turpinās un virzās uz priekšu, kā bijis.
Ik pa pāris gadiem kaut kas mūsu dienas kārtībā atkal ienes skolēnu maltītes. Pirms n-tajiem gadiem plašu ažiotāžu izsauca Veselības ministrijas ierosinājumi par pārtikas kvalitāti, tad zaļais iepirkums, tad nesenie izglītības ministres izteikumi par brīvpusdienām utt. Bet kaut kā mēs nekad skolēnu ēdināšanas sarunu skaidri nenovedam līdz galam, un rezultātā visa sistēma ir mazliet miglā tīta. Mums pie šī jautājuma vajadzētu atgriezties un kompleksi saprast izaicinājumus un iespējas, ko sistēma ietver.
DESIRA (Digitizācija: Ekonomiskā un sociālā ietekme uz lauku vidi) ir Pizas Universitātes koordinēts "Apvārsnis 2020" projekts. Tā mērķis ir stiprināt sabiedrības un politikas veidotāju spēju rīkoties atbilstoši izaicinājumiem, kurus lauku videi, lauksaimniecībai un mežsaimniecībai rada digitizācija. Projekts sniedz visaptverošu digitizācijas iespēju un risku novērtējumu.
Šobrīd ir pagājis 21 mēnesis, kopš TRUSt ir uzsākts. Pēdējie trīs mēneši ir skaidri iezīmējušies kā uz praktisku pētniecību vērsti, kurā no pirmajā pētījuma posmā iegūtajām idejām virzīties uz praktiskiem secinājumiem un ieteikumiem, kurā virzienā savvaļas produktu industriju būtu jāvirza.
AgriLink konsorcija 4. sanāksme Spānijas pilsētā Pamplonā jūnija vidū pulcēja vairāk nekā 50 dalībnieku. Sanāksmi uzņēma Navarras Agropārtikas tehnoloģiju un infrastruktūras institūts (INTIA), un tā tika rīkota sadarbībā ar projekta vadītāju Francijas Nacionālo agronomijas pētniecības institūtu (INRA).
TRUST vidus ir klāt. Šis vēl joprojām ir laiks, kad gatavoties nākamajam lauka darba posmam – 2019. gada vasarai.
2019. gada 28. martā no 18.00 līdz 20.00, Baltic Studies Centre pētnieks Miķelis Grīviņš, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā telpās, Marijas ielā 13/3, Berga Bazārā, vadīs semināru sērijas “Sociālās pārmaiņas un atbildība” trešo diskusiju, skaidrojot iemeslus savvaļas produktu vākšanai Latvijā un Eiropā.
BSC rīko ekspertu diskusiju, lai dažādu nozaru speciālistu vidū apspriestu demonstrējumu līdzšinējo lomu un nākotnes iespējas lauksaimniecības attīstībā Latvijā. Diskusijā aicināti piedalīties demonstrējumu organizētāji, īstenotāji, kā arī ar demonstrējumiem saistītās politikas instrumentu izstrādātāji un ieviesēji.
TRUST piektais ceturksnis ir pagājis. Šis un nākamais ceturksnis ir laiks, kad gatavoties nākamajam lauka darba posmam – 2019. gada vasarai, kad ogotāji, sēņotāji un tēju vācēji atkal atgriezīsies savvaļā, lai vāktu dabas veltes.
BSC sadarbībā ar biedrību ”Latvijas Zemnieku federācija” un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru aicina uz zinātniski-praktisku semināru, kura mērķis ir diskutēt par mazo saimniecību un mazo pārtikas uzņēmumu nākotni Latgalē un to lomu reģiona attīstībā un ilgtspējīgā pārtikas nodrošinājumā.
BSC pētnieki dalās ar atziņām par lauksaimnieciskajiem demonstrējumiem, kas gūtas, PLAID projektā padziļoti pētot Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra īstenotos demonstrējumus lopkopībā.
Pirmais pētījuma gads ir aizritējis. Ceturtajā ceturksnī TRUST rezultāti ir prezentēti Latvijā un ārzemēs, tiek turpināts vākt un analizēt datus par savvaļas produktiem un – nu jau arī ir pieejami pirmie pētījuma rezultāti.
Vadošais Latvijas sociālo zinātņu institūts Eiropas pētniecisko un sadarbības projektu īstenošanā Baltic Studies Centre (BSC) piedāvā zinātniskā asistenta darba vietas motivētiem studentiem, kuri gribētu apgūt darba pieredzi un iemaņas nacionāla līmeņa zinātniska projekta īstenošanā pieredzējušu pētnieku komandā.
BSC komanda rudeni iesākusi ar aktīvu darbu pie dažādiem pētnieciskiem projektiem un citām pētnieciskām aktivitātem.
Eiropas Lauku sociologu asociācijas rudens skola notiks Rīgā. Rudens skolas “Social Innovation in and for Sustainable Food Provision” mērķis ir veicināt doktorantu zinātniskās zināšanas par lauku socioloģiju un citām zinātnes disciplīnām, kas skaidro sociālos procesus laukos (piem., lauksaimniecības un pārtikas studijas, uzturs un sabiedrības veselība) un par sociālo inovāciju lomu mūsdienu pārtikas apritē. Pieteikums līdz 20. septembrim sūtīt uz epastu: andris.suvajevs@gmail.com.
Baltic Studies Centre (BSC) sadarbībā ar Latgales reģiona attīstības aģentūru un Latgales uzņēmējdarbības centru 12. septembrī aicina uz zinātniski-praktisku semināru, kura mērķis ir diskutēt par mazo saimniecību un mazo pārtikas uzņēmumu lomu Latgales reģiona attīstībā un ilgtspējīgā pārtikas nodrošinājumā.
Trešajā TRUST ceturksnī projekts turpina meklēt labāko skatījumu uz savvaļas produktiem, uzsāk kvalitatīvo datu vākšanu, mēģinot apzināt Latvijā ar savvaļas produktiem saistītās zināšanas un prakses, un meklē veidus, kā popularizēt pētījuma pirmos rezultātus.
BSC komanda vasaras mēnešos ir aktīvi strādājusi pie dažādiem pētnieciskiem projektiem, taču pētnieki atraduši laiku arī atpūsties, ņemot dalību Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkos un kolektīva pasākumā Vilksalā.
BSC komanda aktīvi darbojusies kopš pēdējā ieraksta. Ikdienā turpinās darbs pie pētniecības projektiem, taču bijuši atsevišķi notikumi, kurus mēs vēlētos uzsvērt.
Ir pagājuši seši mēneši kopš TRUST uzsākšanas. Šajos sešos mēnešos daudz jau ir paveikts. Tikai aprīlī vien mēs tikām uzaicināti runāt par mūsu pētījumiem par savvaļas produktiem Hāgā Erasmus Universitātē, Vāgeningenas pētījumu centrā un universitātē un "Food Urbanism" konferencē Tartū. #postdoclatvia #mezaveltes
BSC komanda SALSA projekta ietvaros veiksmīgi veikusi vairākas intervijas, un BSC pētnieki snieguši prezentācijas par institūta pētījumiem.
Šonedēļ SALSA projekta ietvaros BSC pētnieki veica vairākas intervijas Latgales plānošanas reģionā. Mūsu mērķis bija apzināt (i) mazo saimniecību lomu pārtikas apgādē un (ii) to ražoto produktu klāstu. Sadalījāmies divās intervētāju komandās un kopā intervējām 19 cilvēkus, veiksmīgi sasniedzot savus mērķus.
Dārzkopības institūts un Baltic Studies Centre aicina uz darbsemināru, kura mērķis ir diskutēt par esošo situāciju un nākotnes perspektīvām Latvijas augļkopības nozarē zināšanu apmaiņas un inovāciju veicināšanā, sadarbojoties augļkopjiem, konsultantiem un zinātniekiem.
Baltic Studies Centre (BSC) sadarbībā ar Zemkopības ministriju (ZM) 29. martā Siguldā organizēja zinātniski-praktisku konferenci “Eiropas Savienības zinātniskie pētījumi lauku attīstības un politikas atbalstam”. Pasākuma mērķis bija diskutēt par ES zinātnisko pētījumu devumu lauksaimniecības konkurētspējas, inovāciju un lauku attīstības veicināšanai Latvijā, izmantojot BSC veiktos pētījumus kā piemēru.
Zinātniskais institūts Baltic Studies Centre (BSC) sadarbībā ar Zemkopības ministriju aicina uz zinātniski-praktisku konferenci, kuras mērķis ir diskutēt par Eiropas Savienības (ES) zinātnisko pētījumu devumu lauksaimniecības konkurētspējas, inovāciju un lauku attīstības veicināšanai Latvijā.
Pēcdoktorantūras pētījuma “Meža nekoksnes produktu inovācijas – lauku attīstības un ilgtspējas veicināšanas virziens (TRUSt)” pirmie trīs mēneši ir pagājuši.
2018. gada janvārī noslēdzās ES pētnieciskais projekts TRANSMANGO, kas bija veltīts pārtikas un uztura drošības jautājumiem un tās apdraudējumiem Eiropā pašreiz un turpmāko 30 gadu perspektīvā. Projekta rezultātā tika izstrādātas politikas rekomendācijas attiecībā uz pārtikas un uztura nodrošinājumu Eiropas līmenī, kā arī skolu ēdināšanas sistēmu Latvijā.
No 1. decembra BSC pētnieks Miķelis Grīviņš sāk īstenot pēcdoktorantūras pētījumu "Meža nekoksnes produktu inovācijas – lauku attīstības un ilgtspējas veicināšanas virziens (TRUSt)".
Sagatavota pirmā nacionālā ziņu lapa par starptautiskā projekta SALSA gaitu un līdzšinējiem BSC īstenotā pētījuma rezultātiem Latvijā.
Vadošais Latvijas sociālo zinātņu institūts Eiropas projektu īstenošanā Baltic Studies Centre piedāvā vasaras prakses / darba vietu motivētam sociālo vai dabas zinātņu studentam vai absolventam, kurš gribētu apgūt darba pieredzi un iemaņas starptautiskā zinātniskā projektā.
Nodibinājums Baltic Studies Centre izsludina pēcdoktorantu pētniecības pieteikumu pieņemšanu ERAF darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.2. pasākuma “Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts” atlases kārtā.
Pētnieki, praktiķi, politikas veidotāji un citi interesenti ir aicināti piedalīties moderētā e-konferencē "Mazo saimniecību devums pārtikas nodrošinājumā un uztura uzlabošanā", ko organizē Apvienoto Nāciju Pārtikas un lauksaimniecības organizācija un kas notiks 2016. gada 10.-23. oktobrī.
Kādi ir iespējamie pārtikas drošības nākotnes scenāriji Eiropai un kādi vēlamie ceļi vestu pie lielākas pārtikas un uztura drošības iedzīvotājiem? Kā šie ceļi ir saistīti ar uzlabojumiem skolu ēdināšanas sistēmā, palīdzību trūcīgām grupām, mazo zemnieku lielāku iesaisti iedzīvotāju nodrošināšanā ar veselīgiem produktiem, ilgtspējas standartu ieviešanu pārtikas raqžošanā un citiem praktiskiem risinājumiem? Šiem jautājumiem bija veltīta TRANSMANGO projekta sanāksme, kas 2016. gada 8.-9. septembrī notika Rīgā un pulcēja 38 Latvijas un ārvalstu zinātniekus.
Kas ir vajadzīgs, lai darbs pie zinātniskām publikācijām un promocijas darbu nodaļām virzītos uz priekšu? Apņēmība un cītīga rakstīšana! Taču tekstu radīšanu daudz raitāku un radošāku var darīt kolektīvs atbalsts!
Pēdējo mēnešu laikā BSC pētnieku iegūtie pētījumu rezultāti ir publicēti vairākos starptautiski augsti citētos akadēmiskos žurnālos. Publicētie raksti aplūko atšķirības starp garajām un īsajām pārtikas aprites ķēdēm, analizē dažādu pārtikas aprites ķēžu sociālo efektivitāti un ilustrē, kā neregulētas pārtikas aprites ķēdes var kļūt par pamatu vājāko sociālo grupu spējināšanai.
Pētniece pārcilā savu pieredzi pētnieciskos projektos, kas paredzējuši arī sadarbību ar praktiķiem un jautā: ko praktiķim vērtīgu mēs spējam iedot?
Pēc Eiropas zinātnes un inovāciju programmas "Apvārsnis 2020" Nacionālā kontaktpunkta apkopojuma "Baltic Studies Centre" ir vissekmīgākais sociālo un humanitāro zinātņu institūts Latvijā Eiropas projektu piesaistē un šajā rādītājā ieņem 11. vietu visu 77 Latvijas zinātnisko institūtu vidū.
2016. gada 1. martā ir uzsākts jauns starptautisks projekts „Netehnoloģisko un tehnoloģisko inovāciju kapacitātes attīstība augļu audzēšanā un pārstrādē Baltijas jūras reģiona valstīs” (InnoFruit; Advancement of non-technological innovation performance and innovation capacity in fruit growing and processing sector in selected Baltic Sea Region countries), kas tiks īstenots trīs gadu periodā.
2016. gada 18. februārī Baltic Studies Centre pētnieki projekta TRANSMANGO („Eiropas pārtikas un uztura drošības ietekmējošo pārmaiņu faktoru ietekmes novērtējums”) ietvaros organizēja darbsemināru, kurā tika izmantota scenāriju veidošanas metode, lai runātu par ar skolu pārtiku saistītiem jautājumiem.
22. janvārī pārtikas pētnieki, pārvaldes un tirgus pārstāvji tikās Briselē, lai piedalītos GLAMUR projekta noslēguma konferencē. Konferences ietvaros tika prezentēti galvenie pētījuma rezultāti un uz pētījuma rezultātiem balstītie politikas ieteikumi. Konferences ietvaros arī norisinājās vairākas diskusijas par pārtikas sagādi.
Vairāk par BSC iesaisti GLAMUR projektā var lasīt šeit: http://bscresearch.lv/lv/projekti/glamur
Viens no vadošajiem sociālo zinātņu agro-pārtikas politikas pētnikiem Terrijs Mārsdens (Terry Marsden) dalās ar pārdomām vaicājos, vai Eiropai nevajadzētu ieviest vienotu pārtikas un uztura politiku. Why not a Common Food and Nutrition Policy for Europe? ir viedokļa raksts, kuram vajadzētu veicināt diskusiju par konkrēto tēmu. Dalieties ar saviem komentāriem Transmango konsorcija ietvaros twitter kontā @transmango, #commonfoodpolicy vai facebookpage https://www.facebook.com/transmango.
Pēdējās dekādēs ir strauji audzis pārtikas sistēmas analizējošu pētījumu skaits... un reizē ir paplašinājies arī šo sistēmu skaidrojošo interpretāciju spektrs. Starp šīm interpretācijām dominē vienkāršas, bet analītiski spēcīgas pārtikas sistēmās lietoto prakšu raksturojošas opozīcijas kā - garas un īsas sagādes ķēdes, lokālas un globālas sagādes ķēdes, ilgtspējīgas un intensīvas saimniekošanas prakses, utt.
Pētnieki no Baltic Studies Centre septembra sākumā prezentē Latvijā veiktu pētījumu rezultātus Romā, “Conference on Agriculture in an Urbanizing Society” konferencē. Šoreiz konferences centrā bija jautājums kā piesaistīt lauksaimniecību un pārtikas sagādes ķēdes sabiedrības vajadzībām. Konference pulcināja dažādas disciplīnas pārstāvošus pētniekus (socioloģijas, ekonomijas, telpiskās plānošaas, reģionālās plānošanas, urbānās plānošanas, utt.) no visas pasaules, lai veicinātu apmaiņu ar aktuālajiem zinātniskajiem secinājumiem par multifunkcionālu lauksaimniecību, lokālām pārtikas sagādes ķēdēm, pilsēt-lauku attiecībām.
Projekts meklē brīvprātīgus jauniešus Rīgā, kurus interesē projekta tēmas – pārtika, labklājība, iekļautība, veselība, pilsētvides attīstība – un kuri ir gatavi par tām vēstīt publiski sociālos medijos.