Close
26 / 03 / 2019

Kāpēc mēs ejam mežā? Sēņotāja personības ceļvedis

Autors: BSC

2019. gada 28. martā no plkst. 18.00 līdz 20.00, Baltic Studies Centre pētnieks Miķelis Grīviņš, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā telpās, Marijas ielā 13/3, Berga Bazārā, vadīs semināru cikla “Sociālās pārmaiņas un atbildība” trešo diskusiju, skaidrojot iemeslus savvaļas produktu vākšanai Latvijā un Eiropā.

Latvija ir savvaļas produktu vākšanas lielvalsts – mellenes, sēnes, tējas un citus savvaļas produktus Latvijā vāc daudz lielāka iedzīvotāju daļa kā vairumā citu Eiropas valstu. Mēs paši lepojamies un priecājamies par šo tradīciju, un esam apraduši, ka katru rudeni Latvijas mediju ziņu virsrakstus pārņem stāsti par lielākajām atrastajām sēnēm. Tāpat mums nemaz neliekas dīvaini, ka sēņu laikā uz mežu celiņiem cilvēku un mašīnu ir vairāk kā lielveikala stāvvietā. Tomēr, skatoties no ārpuses, šī Latvijas iedzīvotāju aizraušanās ar pašu salasīto nereti tiek uzlūkota kā amizants, bet arhaisks paradums, kas galvenokārt ir saistīts ar nabadzību un tikai vēl vienu reizi apliecina post-sociālisma valstu mežonīgumu. Neskatoties uz šiem aizspriedumiem, pēdējos gados var novērot, ka arī citur Eiropā savvaļas produktu vākšana kļūst arvien populārāka. Un, lai gan dažos gadījumos ir skaidri pierādījumi, ka savvaļas produkti var būt veiksmīgs peļņas avots, citos tikpat skaidri savvaļas produktu vākšana iezīmējas kā ļoti dārga brīvā laika pavadīšanas iespēja. Pētījumi vākšanas popularitāti saista ar pārmaiņām dzīvesstilā, kultūru, mobilitāti, patērētāju vēlmi pirkt šos produktus un arī ar vācēju vēlmi atjaunot saiknes ar dabu.

Lekcija uzlūkos savvaļas produktu vākšanu Latvijā un Eiropā, koncentrējoties uz diviem jautājumiem. Pirmkārt, kas nosaka savvaļas produktu vākšanas popularitāti dažādos Eiropas reģionos? Otrkārt, kādēļ cilvēki iesaistās savvaļas produktu vākšanā un kādas dažādajām vākšanas motivācijām varētu būt sekas.

Semināri “Sociālās pārmaiņas un atbildība”

Latvijas Sociologu asociācija sadarbībā ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā aicina uz semināriem par aktuāliem procesiem Latvijas sabiedrībā. Semināru cikla ietvaros katra mēneša pēdējā ceturtdienā Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā telpās, Marijas ielā 13/3, Berga Bazārā, norisināsies seminārs, kurā Latvijas spēcīgākie sociālie zinātnieki runās par saviem jaunākajiem pētījumiem par norisēm, kas skar mūs visus.

Sociālie zinātnieki analizē sabiedrībai svarīgus jautājumus un šo darbu lielākoties veic par publisko finansējumu. Tāpēc ir būtiski, ka sabiedrība var iepazīties ar pētnieku  paveikto un ka pētnieki aktīvi iesaistās publiskās diskusijās. Mēs gribam, lai mirkļbirku piesātinātajā publiskajā telpā vēl intensīvāk ienāk akadēmiska kalibra redzējums – analītisks un dziļš, taču arī provocējošs un svaigs. Semināru ciklu plānojam iesākt ar sociologu redzējumu un atklājumiem.

Socioloģija veido diskusiju par dziļākiem procesiem, uz kuriem balstās norises sabiedrībā. Piemēram, par nevienlīdzību un ekonomisko sistēmu, kas to uztur,  par starpvalstu migrācijas ieguvumiem, ēnas pusēm un riskiem. Socioloģija analizē arī cilvēka ikdienas pieredzi un parāda , kā mēs kā unikāli cilvēki esam cieši ieausti sabiedrības normu, paradumu un pieņēmumu tīklojumā.

Latvijas Sociologu asociācija sadarbībā ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā, 2019. gadā  piedāvā semināru cikla “Sociālās pārmaiņas un atbildība” 1. sezonu, ik mēnesi rīkojot vienu  neformālu un koncentrētu domu apmaiņas vakaru, kurā piedalīsies  pētnieki un tiks aicināti piedalīties visi, kas interesējas par sabiedrības problēmjautājumiem un vēlas veidot atbildīgu pilsonisko sabiedrību. Formāts pazīstams un vislabāk piemērots domu apmaiņai: viens galvenais varonis vai varone piedāvās stāstījumu par sociālu problēmu, ideju vai pētījumu, kuram sekos diskusija, kas turpināsies pie kafijas, tējas un uzkodām.

Trešais seminārs notiek 28. martā no plkst. 18.00 līdz 20.00.